Bordspendyl, parisarbete, Restauration

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, signerat HARTMANN A PARIS (urmakarfirma verksam i Paris 1803-1825), matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med zodiaken samt parställda drakar omkring lyra, urhus på en klippa med framspringande källa, emaljerad urtavla med romerska siffror, sceneri med den flöjtspelande Orfeus som tjusar djuren, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 56 cm, smärre slitage, emaljnagg, två mindre dekorelement saknas

PROVENIENS:
Stopalo

LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 405, jämför snarlik pendyl

2116

2019-12-10