Bordspendyl, Restauration
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
BORDSPENDYL, Restauration, Frankrike, brännförgylld brons, baksidan med lackerade sparytor, slät sockel buren av psykopomper, fronten med allegorisk framställning av handel och sjöfart, urhus i form av bomullsbal krönt av ankare omgiven av två yngligar klädda i toga, urtavla med romerska siffror, nyckel och pendel medföljer, höjd 44,5 cm, smärre slitage, klangskål saknas
PROVENIENS:
Stopalo
2154
2019-12-10