Bordspendyl, Restauration

Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration
Bordspendyl, Restauration

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

BORDSPENDYL, Restauration, Frankrike, brännförgylld brons, baksidan med lackerade sparytor, slät sockel buren av psykopomper, fronten med allegorisk framställning av handel och sjöfart, urhus i form av bomullsbal krönt av ankare omgiven av två yngligar klädda i toga, urtavla med romerska siffror, nyckel och pendel medföljer, höjd 44,5 cm, smärre slitage, klangskål saknas

PROVENIENS:
Stopalo

2154

2019-12-10