Bordsplateau, högklassigt östersjöarbete
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BORDSPLATEAU, Alexander I, högklassigt östersjöarbete, matterad och polerad brännförgylld brons, stomme i ek, sargdekor av nollgaller och akantusblad, lejonmaskaroner, fötter i form av tassar, lösa kantlister, med tillhörande originallådor märkta med målat inventarienummer N: 26, bläckpåskrifter Fru Camilla Møller Vesterbrogade 19 Kjöbenhavn samt Bruun Rasmussen Bredgade 33, fraktetiketter Kjøbenhavn, kvicksilverfolierade glas, höjd 7, 105 x 57,5 cm, ställvisa folieringsskador, mittglaset senare, lådorna med slitage och skador
PROVENIENS:
Enligt uppgift möjligen kejsarinnan Maria Fjodorovna av Ryssland (1847-1928), som ogift prinsessan Dagmar av Danmark. I samband med ryska revolutionen och Maria Fjodorvnas flykt från Ryssland lär föremål skickats till hennes forna hemland och sedermera blivit försålda via auktion.
Bruun Rasmussen, Köpenhamn
Svensk privatsamling, England
2208
2019-12-10