Bordsur, empire, Eduard Engelbrechten

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, signerad Eduard Engelbrechten (urfabrikör i Stockholm 1815-1845), matterad och polerad brännförgylld brons, oktogonal sockel med reliefdekor av kvinna liggande i tazza, sidorna med vinlövskransar, krönt av putti bärande på urhus i form av vinlövskrans, emaljerad urtavla med romerska siffror,
hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 33 cm, smärre emaljskador och slitage

LITTERATUR:
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 44, jämför närmast identisk bordspendyl signerad Gustaf Undén

PROVENIENS:
Stopalo

2057

2019-12-10