Brickbord, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BRICKBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, undersida och låda märkt med blåkrita och blyerts Palin (Nils P., möbelhandlare verksam i Stockholm 1762-1801), genombruten svartmålad bricka med målad dekor, avsmalande ben med fotkryss och avslutande fothylsor, nyckel medföljer, etikettmärkt Tillhör Sylvia Peters, höjd 74, 62 x 48,5 cm, slitage, smärre fanérskador och lagningar
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2011, nr 2004
2135
2019-12-10