Bruno Liljefors, Orrspel
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Orrspel i skymningsljus
Signerad och daterad Bruno Liljefors 1937. Olja på duk, 48 x 68,5 cm
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, katalog nr 378, höstauktionen 1966, katalognr 75
I förgrunden tuvmark med spelande orrar, i bakgrunden en gärdesgård samt dimhöljd terräng.
2330
2019-12-10