Byrå, sengustaviansk, tillskriven J.C. Linning

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHAN CHRISTIAN LINNING (mästare och hovschatullmakare 1779-1801) tillskriven, byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag av mässing, hörnstolpar med kälning, lådor med kantlist, konturerade draghandtag, runda nyckelskyltar, skiva av carraramarmor märkt med rödkrita Palin (Nils Palin, möbelhandlare i Stockholm 1762-1801), höjd 85, 75 x 47 cm, smärre slitage, övre lådan med spår av inredning

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 239, jämför byrå av Johan Christian Linning

2133

2019-12-10