Byrå, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad och massiv mahogny, beslag av mässing, inläggningar mässingslister i lådor, hörnstolpar och sidostycken, runda dragringar och nyckelskyltar, hörnstolpar med linser, avsmalnande benavslut med fothylsor, skiva av carraramarmor, nyckel medföljer, höjd 84, 110 x 58 cm, smärre skador, skivan med lagningar
PROVENIENS:
Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, hösten 2007, nr 334
Stopalo
2134
2019-12-10