Byrå, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

LORENTZ NORDIN (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad amarant, jakaranda och valnöt, beslag av brons, bukig form med inlagda friser och fält, naturalistiskt formade draghandtag, nyckelskylt i form rocaille, lådbotten märkt med blyerts Agnes Öjermark, skiva av kalksten med kälning, nyckel medföljer, höjd 81, 71 x 46 cm, smärre lagningar, skiva med ställvisa nagg

Byrån har flera karatäristiska kännetecken för Lorentz Nordin, såsom täckta lådzinkor, stående ryggvirke och avfasade ryggstoplar

PROVENIENS:
Stopalo

2103

2019-12-10