Charlotte Wahlström, Blommande fruktträd, Torup

Klubbat för:

6500 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

CHARLOTTE WAHLSTRÖM
1849-1924
Blommande fruktträd, Torup
Signerad och daterad Charlotte Wahlström Torup -97.
Olja på pannå av papp, 35,5 x 50,5 cm

Motivet är antingen hämtat från Torup slott utanför Svedala i Skåne eller Torups samhälle beläget mellan Sjögårdssjön och den mindre Prästasjön i Hylte kommun i Hallands län. Kyrkan i samhället är den största landsortskyrkan i Halland. 1870 revs den gamla kyrkan med anor från 1300-talets början och ersattes med en ny kyrka som stod färdig 1872.

Pannån av papp tillverkad av Winsor & Newton

2343

2019-12-10