Charlotte Wahlström, Blommande fruktträd, Torup
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
CHARLOTTE WAHLSTRÖM
1849-1924
Blommande fruktträd, Torup
Signerad och daterad Charlotte Wahlström Torup -97.
Olja på pannå av papp, 35,5 x 50,5 cm
Motivet är antingen hämtat från Torup slott utanför Svedala i Skåne eller Torups samhälle beläget mellan Sjögårdssjön och den mindre Prästasjön i Hylte kommun i Hallands län. Kyrkan i samhället är den största landsortskyrkan i Halland. 1870 revs den gamla kyrkan med anor från 1300-talets början och ersattes med en ny kyrka som stod färdig 1872.
Pannån av papp tillverkad av Winsor & Newton
2343
2019-12-10