Damarbetsbord, sengustavianskt, av C.D. Fick

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CARL DIEDRIC FICK (mästare i Stockholm 1776-1806), damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, oval skiva med genombruten gallerkant, sargen med en låda, genombrutna hörnkonsoler, avsmalnande ben med hjultrissor, nyckel medföljer, höjd 79, 62,5 x 47 cm, ställvisa lagningar, spår av fotkryss och lådinredning

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 122, jämför mycket snarlikt bord av Fick

2136

2019-12-10