David Klöcker Ehrenstrahl, Erik Fleming av Lais

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
hans krets, 1700-tal
Porträtt av Erik Fleming av Lais - midjebild
Olja på duk, oval, 90 x 73 cm

Friherre Erik Henriksson Fleming av Lais (1616-1679), Sveriges Råd och President i Bergs Collegium, landshövding och lantmarskalk.

2377

2019-12-10