David Klöcker Ehrenstrahl, Erik Fleming av Lais
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
hans krets, 1700-tal
Porträtt av Erik Fleming av Lais - midjebild
Olja på duk, oval, 90 x 73 cm
Friherre Erik Henriksson Fleming av Lais (1616-1679), Sveriges Råd och President i Bergs Collegium, landshövding och lantmarskalk.
2377
2019-12-10