Dörröverstycken, sengustavianska
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
DÖRRÖVERSTYCKEN, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, parställda, träskuren dekor med inslag av pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, Mercurius bevingade hjälm och kaducé, korslagd treudd och paddel samt ek- och lagergrenar, mot bemålad botten i blått, 70 x 96,5 cm, ställvisa dekorskador och lagningar, något slagna
PROVENIENS:
Stopalo
2191
2019-12-10