Erik Tryggelin, Skeppsholmen
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ERIK TRYGGELIN
1878-1962
Skeppsholmen
Signerad och daterad E Tryggelin, Stockholm 3/11 1938. Olja på pannå, 18,5 x 33,5 cm
Erik Tryggelin reste till Paris 1911, men ställde sig ändå avvisande till stadens nya strömningar. Han fortsatte hela sitt liv att måla i en mer realistisk tradition, gärna i det lilla formatet (kalla honom intimist). I motivkretsen ingick främst Stockholm och Vadstena, platser som han med stor kärlek skildrade under olika årstider. Anslaget är impressionistiskt och med ljuspunkter, som gatlyktorna och dess återspeglingar i vattnet, ger han bilden liv.
Motivet för detta utrop är ett av konstnärens mer återkommande, utfört vid varierande årstider, här skildrat en novemberdag. Solens strålar speglar sig mot vattenytan, och bidrar till den inbjudande atmosfären runt Skeppsholmen.
PROVENIENS
Svensk privatsamling, Stockholm
2325
2019-12-10