Ernst Josephson, Liggande modell
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Liggande modell - Aktstudie
Signerad Ernst Josephson. Svartkrita/täckvitt på papper, 42,5 x 60,5 cm.
Signerad och daterad av Ernst Josephsons lärare på Konstakademien, Georg von Rosen, December 1875 GvR
PROVENIENS
Agnes Schultz (1825-1915), Malmö
LITTERATUR
Erik Blomberg: Ernst Josephsons konst - Från Näcken till Gåslisa, Norstedts 1959, avbildad sidan 278
2370
2019-12-10