Ernst Josephson, Liggande modell

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ERNST JOSEPHSON
1851-1906
Liggande modell - Aktstudie
Signerad Ernst Josephson. Svartkrita/täckvitt på papper, 42,5 x 60,5 cm.
Signerad och daterad av Ernst Josephsons lärare på Konstakademien, Georg von Rosen, December 1875 GvR

PROVENIENS
Agnes Schultz (1825-1915), Malmö

LITTERATUR
Erik Blomberg: Ernst Josephsons konst - Från Näcken till Gåslisa, Norstedts 1959, avbildad sidan 278

2370

2019-12-10