Fällbord, sengustavianska, av F.A. Eckstein

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

FREDRIC AUGUST ECKSTEIN (ämbetsmästare i Stockholm 1794-1814/17), ett par snarlika fällbord, sengustavianska stockholmsarbeten, ena etikettsignerat F.A. Eckstein Snickare och Schatullmakare i Stockholm, fanerad och massiv björk och mahogny, oktogonal fällbar skiva med lackerad plåtbricka, motiv av italienska landskap, genombruten sarg av brännförgylld mässing, sexkantigt ben med tripodfot, avslutande hjultrissor i mässing, höjd 78, 45,5 x 45,5 cm, ställvisa skador, lagningar och äldre förstärkningar, ena benet kompletterat

PROVENIENS:
Hakunge säteri, Össeby-Garns socken, Stockholms län

2017

2019-12-10