Fällbord, sengustavianskt, av Lorentz Lundelius

Klubbat för:

9000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

LORENTZ LUNDELIUS (snickarmästare i Köping-Kungsör 1793-1805), fällbord, etikettsignerat och numrerat LORENTZ LUNDELIUS Köping & Kongsöhr N:o 1690, fanerat med alrot, ytterkanten infärgad i rött, målad dekor av växtornamentik och fåglar, mitten med snäcka mot rött, tredelad pelarfot i bonad björk, märkt med blyerts Major Bagge Göteborg, höjd 75, diameter 89,5 cm, fällmekanismen med lagning

PROVENIENS:
Major Carl Fredrik Bagge af Söderby (1750-1828), guvernör över kolonin Svenska Sankt Barthélemy1790-1795
Stopalo

2097

2019-12-10