Fanny Brate, Porträtt av Hervor

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

FANNY BRATE
1861-1940
Porträtt av Hervor
Signerad Fanny Brate. Olja på pannå, 23 x 30 cm

Med stadsvy i olja på baksidan

PROVENIENS
Med. dr. Jakob Billström. I arv till Hervor Brate, som var Fanny Brates dotterdotter och dotter till Astrid Brate. Därefter i arv inom familjen.

UTSTÄLLD
Fanny Brate Minnesutställning, Nationalmuseum 1943, nr. 90. Betitlad Barnhuvud (skiss omkr. 1915)

2373

2019-12-10