Fanny Brate, Porträtt av Hervor
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
FANNY BRATE
1861-1940
Porträtt av Hervor
Signerad Fanny Brate. Olja på pannå, 23 x 30 cm
Med stadsvy i olja på baksidan
PROVENIENS
Med. dr. Jakob Billström. I arv till Hervor Brate, som var Fanny Brates dotterdotter och dotter till Astrid Brate. Därefter i arv inom familjen.
UTSTÄLLD
Fanny Brate Minnesutställning, Nationalmuseum 1943, nr. 90. Betitlad Barnhuvud (skiss omkr. 1915)
2373
2019-12-10