Glasarmskrona, Böhmen

Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen
Glasarmskrona, Böhmen

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

LJUSKRONA, Böhmen sannolikt omkring 1800, för sex ljus, blåsta stamglas, behängd med prismor i form av druvklassar, löv, margueriter och stjärnor, förgyllda skålar med trästomme, uppsvängda spröt och S-formade ljusarmar med spiralformade inneslutningar, avslutande klot, lösa manschetter, höjd 116, diameter 98 cm, smärre skador, renoverad och kompletterad

LITTERATUR:
Käthe Klappenbach m.fl.: Kronleuchter mit Behang aus Bergkristall und Glas sowie Glasarmkronleuchter bis 1810, Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Berlin 2001, sidan 308f, jämför snarlika ljuskronor från mitten av 1700-talet

2162

2019-12-10