Glasarmskrona, Böhmen
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
LJUSKRONA, Böhmen sannolikt omkring 1800, för sex ljus, blåsta stamglas, behängd med prismor i form av druvklassar, löv, margueriter och stjärnor, förgyllda skålar med trästomme, uppsvängda spröt och S-formade ljusarmar med spiralformade inneslutningar, avslutande klot, lösa manschetter, höjd 116, diameter 98 cm, smärre skador, renoverad och kompletterad
LITTERATUR:
Käthe Klappenbach m.fl.: Kronleuchter mit Behang aus Bergkristall und Glas sowie Glasarmkronleuchter bis 1810, Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Berlin 2001, sidan 308f, jämför snarlika ljuskronor från mitten av 1700-talet
2162
2019-12-10