Grafiska blad, Karl XIV Johans fältslag
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
GRAFISKA BLAD, sex stycken, 1800-talets första hälft, Karl XIV Johans fältslag, litografier, efter Karl Andreas Dahlström, Per Krafft och Alexander Clemens Wetterling, litograferade av Johan Cardon och Karl Andreas Dahlström, tryckta hos Gjötström & Magnusson respektive Spong & Cardon, monterade i samtida förgyllda ramar, 51 x 76, 51,5 x 77, 51,5 x 78 cm, något gulnade, ställvisa fläckar och ramskador
PROVENIENS:
Gåva från Karl XIV Johan till adelsmannen generalmajor Carl Ulric Kuylenstierna (1791-1856)
Byggmästare Karl Sundströms samlingar
Stopalo
Omfattar följande motiv:
Rhens öfvergång och Bendorffs intagande af General Bernadotte den 4 Julii 1796
Slaget vid Teiningen den 22 Aug: 1796
Slaget vid Halle och Stadens intagande den 7 October 1806
Slaget vid Lybeck och Stadens intagande den 6 November 1806
Förenade Norra Tyska arméns bivak innan slaget vid Gross-Beeren den 23 Augusti 1813
Slaget vid Dennewitz den 6 September 1813
Carl Ulrik Kuylenstierna bevistade 1808 och 1809 års finska krig och därunder affärerna vid Sävar och Ratan, ävensom krigen i Tyskland och Norge 1813 och 1814, varunder han deltog i slagen vid Grossbeeren, Dennewitz och Leipzig. 1848 utnämndes han till generalmajor i armén och fick 1855 Karl XIV Johans medalj för sina insatser.
2193
2019-12-10