Gustaf Cederström, Gumma med getter

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

GUSTAF CEDERSTRÖM
1845-1933
Gumma med getter
Signerad och daterad G. Cederström 74. Olja på pannå, 41 x 32 cm

LITTERATUR
Axel Romdahl, Gustaf Cederström, Allhem, Malmö 1948, avbildad i svartvitt helsida pl. 7, omnämnd i verkförteckningen som nr 19.

"Genom en port till en trädgård går en gammal italiensk gumma åtföljd av en liten flicka som lockar en killing följa sig. En get traskar före dem. Synas snett bakifrån."

Åren 1873-1874 hade Gustaf Cederström en stor gemensam ateljé med Georg von Rosen i nr 37 Avenue Montaigne i Paris.

2375

2019-12-10