Gustaf Wilhelm Palm, Giuseppe Garibaldi
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
GUSTAV WILHELM PALM
1810-1890
Giuseppe Garibaldi och general Bixio samlas med sin armé och frivilliga soldater i närheten av Rom och förbereder attack mot Påvens armé 1849.
Signerad med monogram och daterad 1849. Olja på duk, 66 x 84 cm
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella höstauktion 1986, katalognr 191
2379
2019-12-10