Hugo Simberg, Stormande hav
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
HUGO SIMBERG
Finland 1873-1917
Stormande hav
Signerad Hugo Simberg fecit. Etsning, 12,5 x 17 cm.
LITTERATUR
Heikki Malme: Hugo Simberg grafik, nr 297, Konstmuseet i Ateneum publikationer 1989.
Sakari Saarikivi: Hugo Simberg Elämä ja tuotanto (Liv och Verk), nr 886, Werner Söderström Osakeyhtiö 1948.
2445
2019-12-10