Hugo Simberg, Stormande hav

Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav
Hugo Simberg, Stormande hav

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

HUGO SIMBERG
Finland 1873-1917
Stormande hav
Signerad Hugo Simberg fecit. Etsning, 12,5 x 17 cm.

LITTERATUR
Heikki Malme: Hugo Simberg grafik, nr 297, Konstmuseet i Ateneum publikationer 1989.
Sakari Saarikivi: Hugo Simberg Elämä ja tuotanto (Liv och Verk), nr 886, Werner Söderström Osakeyhtiö 1948.

2445

2019-12-10