Jacques Theodore Coinchon
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JACQUES THEODORE COINCHON
Frankrike 1814-1881
Pojke spelande aulos flöjt och sittande på en lejonfäll (ung Herkules?)
Signerad och daterad Coinchon scp. 1858, gjutarmärkt Amand - Vêtu. Fab t de Bronzes. Paris. Brunpatinerad brons, höjd 89 cm
PROVENIENS
Hakunge säteri, Össeby-Garns socken, Stockholms län
2461
2019-12-10