Jan Josef I Horemans, Hamnmotiv

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JAN JOSEF I HOREMANS
Antwerpen 1682-1752/59
Hamnmotiv
Signerad J Horemans. Olja på duk, 69,5 x 90 cm

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Samling J. Lind, Stockholm

LITTERATUR
Olof Granberg: Catalogue raisonné de tableaux anciens inconnus jusqu´ici dans les collections privées de la Suède, Tome premier, Stockholm 1886, omnämnd på sidan 148, katalognummer 268

2477

2019-12-10