Jan Molenaer, Värdshusinteriör
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
JAN MOLENAER
Nederländerna, Haarlem 1609/10-1668
Värdshusinteriör/ "Danse dans un Cabaret"
Signerad Jan Molenaer. Olja på duk, 89 x 111 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Collection Cyrille
Inköpt i Sankt Petersburg år 1918, vidare i arv till nuvarande ägare
2478
2019-12-10