Johan Fredrik Höckert, Fattigbössan
Klubbat för:
8500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
JOHAN FREDRIK HÖCKERT
1826-1866
Fattigbössan
Signerad "Höck." och möjligtvis daterad. Olja på duk, 28,5 x 21 cm.
Utförd i Orsa hösten 1858.
Arkiv: Fotografi av målningen deponerat av Aron J. T. Borelius på Lunds universitets bibliotek,
PROVENIENS
Riksdagsman Gustaf Ferdinand Olofsson (1849-1929), kallad Olofsson i Åvik, Askersund (genom köp 1885 för 26 kronor)
UTSTÄLLD
Minnesutställning över Johan Fredrik Höckert, Stockholm, Konstakademien, Stockholm 1926, katalognr 72
LITTERATUR
Aron J. T. Borelius: Johan Fredrik Höckert 1826-1866, SAK publ. XXXV, Stockholm 1927, omnämnd i förteckningen, sidan 314, som nr. 79, med följande text: "Till vänster mot en gulaktig mur en fattigbössa på röd stock med ett mindre skyddstak över. Detta utanpå rött, i det inre blågrönt. Till höger kvinna i orsadräkt med ett barn, som lägger en slant i bössan. Rött i barnets dräkt. Till höger i fonden blå himmel."
Utförd i Orsa under Höckerts första besök i Dalarna sommaren och hösten 1858. I Orsa vistades han i tre månader under hösten där han bodde på Orsa prästgård hos kyrkoherde Olof Ulric Arborelius (1791-1868). Höckert undervisade dennes äldsta son Olof Arborelius i måleri och utverkade så att denne skulle få söka sig in vid konstakademien i Stockholm. Ytterst få målningar av Höckert utförda under hans vistelse i Dalarna är kända. Efter sin återkomst till Stockholm kom han dock att utföra en rad målningar med motiv därifrån baserade på skisser.
Motivet på den aktuella målningen visar en Orsakulla med sitt barn donerande pengar i en fattigbössa eller kyrkbössa, en insamlingsbössa för bidrag till de fattigas försörjning, vilka vanligtvis var uppsatta i eller intill en kyrka. I mitten av 1800-talet var kyrkan fortfarande den stora samlingsplatsen för sockenborna. Det var självklart att de flesta i ett hem skulle vara närvarande vid högmässan. Många gick till kyrkan för att de var uppriktigt troende, andra gick till kyrkan för att det var där man fick höra nyheter. Kyrkan hade samma funktion som tidningar har för oss. Viktiga händelser från hemtrakten och riket i övrigt lästes upp av prästen. Dessutom kunde man träffa folk före och efter gudstjänsten för att skvallra eller göra upp om affärer och giftermål.
2389
2019-12-10