Johan Henrik Scheffel, hans krets, Porträtt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
18 000-20 000 SEK
JOHAN HENRIK SCHEFFEL
1690-1781, hans krets
Porträtt av Maria Helena von Utfall, née Göthenstierna, i vit klänning, vitviolett sjal och svart spetsslöja - midjebild
Olja på duk, 79 x 65 cm.
Sannolikt identisk med SPA 1925:221 (attribuerad till F. Brander?)
Maria Helena Göthenstierna (1689-1765) var gift med amiral Johan von Utfall
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2003, katalognr 2139
2390
2019-12-10