Johan Philip Korn, Pastorala landskap (2)
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN PHILIP KORN
1727-1796
Pastorala kustlandskap med fiskare - ett par
En signerad IPK. Olja på pannå, vardera 18 x 25 cm.
Äldre bronserade ramar (2)
PROVENIENS
Näs herrgård, Rö socken, Uppland
LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland 2, Allhems förlag Malmö 1967, se sidorna 12-21
2392
2019-12-10