Johan Philip Korn, Pastoralt landskap

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JOHAN PHILIP KORN
1727-1796
Pastoralt landskap med väderkvarn
Olja på pannå, 14,5 x 23 cm.
Äldre bronserad ram

PROVENIENS
Näs herrgård, Rö socken, Uppland

LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland 2, Allhems förlag Malmö 1967, se sidorna 12-21

2394

2019-12-10