Johan Philip Korn, Pastoralt landskap
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
JOHAN PHILIP KORN
1727-1796
Pastoralt landskap med väderkvarn
Olja på pannå, 14,5 x 23 cm.
Äldre bronserad ram
PROVENIENS
Näs herrgård, Rö socken, Uppland
LITTERATUR
Slott och herresäten i Sverige, Uppland 2, Allhems förlag Malmö 1967, se sidorna 12-21
2394
2019-12-10