Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JONAS FORSSLUND
1759-1809, tillskrivna
Porträtt föreställande kommersrådet Lorentz Görges (1723-1803) i gråpudrad lockperuk, bärandes hopknäppt blå väst, blå rock och vit halsduk mot blått draperi, och hans maka Hedvig Elisabet, née Bohman (1729-1805) iklädd vit tyllmössa, tunn vit kofta med rynkade band över en blå urringad klänning med vita spetsar och vit bandrosett, mot ett violett draperi - midjebilder (2)
Pasteller på papper, ett par, vardera 70 x 55 cm
Förgyllda gustavianska originalramar med krönande blomstergirland
PROVENIENS:
Tidigare i friherre Hugo Rehbinders samling, Stockholm (troligen inköpta av Hugo Rehbinder 1893 i Köln då Christian Hammers svenska porträttsamling auktionerades ut)
Bukowskis, auktion 197, 27 april 1913, katalognr 180 och 181
Bruksdisponent, riksdagsman Otto Mauritz Strömberg (1856-1939), Österbybruk (inköpt på ovanstående auktion)
därefter i arv till hans dotter Elsa Dahl (1903-1990)
Bukowskis, Internationella, våren 1991, auktion No 479, katalognr 11
Bukowskis, Internationella, hösten 2000, auktion No 518, katalognr 363
Stopalo
LITTERATUR:
Georg Göthe: Ett svenskt porträttgalleri samladt af Hugo Rehbinder, Stockholm 1913, upptagna i verkförteckningen som nr 180 och 181 (som okänd konstnär)
2396
2019-12-10