Jonas Forsslund, Porträtt (2)

Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)
Jonas Forsslund, Porträtt (2)

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JONAS FORSSLUND
1759-1809, tillskrivna
Porträtt föreställande kommersrådet Lorentz Görges (1723-1803) i gråpudrad lockperuk, bärandes hopknäppt blå väst, blå rock och vit halsduk mot blått draperi, och hans maka Hedvig Elisabet, née Bohman (1729-1805) iklädd vit tyllmössa, tunn vit kofta med rynkade band över en blå urringad klänning med vita spetsar och vit bandrosett, mot ett violett draperi - midjebilder (2)
Pasteller på papper, ett par, vardera 70 x 55 cm
Förgyllda gustavianska originalramar med krönande blomstergirland

PROVENIENS:
Tidigare i friherre Hugo Rehbinders samling, Stockholm (troligen inköpta av Hugo Rehbinder 1893 i Köln då Christian Hammers svenska porträttsamling auktionerades ut)
Bukowskis, auktion 197, 27 april 1913, katalognr 180 och 181
Bruksdisponent, riksdagsman Otto Mauritz Strömberg (1856-1939), Österbybruk (inköpt på ovanstående auktion)
därefter i arv till hans dotter Elsa Dahl (1903-1990)
Bukowskis, Internationella, våren 1991, auktion No 479, katalognr 11
Bukowskis, Internationella, hösten 2000, auktion No 518, katalognr 363
Stopalo

LITTERATUR:
Georg Göthe: Ett svenskt porträttgalleri samladt af Hugo Rehbinder, Stockholm 1913, upptagna i verkförteckningen som nr 180 och 181 (som okänd konstnär)

2396

2019-12-10