Joseph Wilhelm Wallander, Sömngångerskan

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JOSEPH WILHELM WALLANDER
1821-1888
Sömngångerskan
Olja på duk, 94 x 144 cm
Stämpel på baksidan från Nationamusei konservatorateljé

PROVENIENS
Inköpt 1984, vidare i arv till nuvarande ägare.

UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1868, katalognr 207

LITTERATUR
Emil Hultmark: Kungliga Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 291
Anna-Stina Bergman-Hals: Joseph Wilhelm Wallander, Malmö 1947, avbildad plansch 94 (boken medföljer)

Enligt traditionen är det August Strindberg som står till höger i bilden

2400

2019-12-10