Joseph Wilhelm Wallander, Sömngångerskan
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JOSEPH WILHELM WALLANDER
1821-1888
Sömngångerskan
Olja på duk, 94 x 144 cm
Stämpel på baksidan från Nationamusei konservatorateljé
PROVENIENS
Inköpt 1984, vidare i arv till nuvarande ägare.
UTSTÄLLD
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1868, katalognr 207
LITTERATUR
Emil Hultmark: Kungliga Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, omnämnd sidan 291
Anna-Stina Bergman-Hals: Joseph Wilhelm Wallander, Malmö 1947, avbildad plansch 94 (boken medföljer)
Enligt traditionen är det August Strindberg som står till höger i bilden
2400
2019-12-10