Kabinettskåp, barock

Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock
Kabinettskåp, barock

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock, Sydtyskland 1600-talets andra hälft, fanerat med ebenholz och svärtat trä, stomme i ek och furu, uppsvängt lock med lönnfack, insidan med spegel och fack mässingsbeslag, fällbar klaff med tre lådor, lådfronter med silverfolie dekorerade av växtornamentik, snedställda hörn med balusterformade dockor, klotfötter, nyckel medföljer, höjd 23, 24 x 16 cm, smärre skador och lagningar, ställvisa kompletteringar

PROVENIENS:
Stopalo

2174

2019-12-10