Kabinettskåp, barock
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
8 000-10 000 SEK
KABINETTSKÅP, barock, Sydtyskland 1600-talets andra hälft, fanerat med ebenholz och svärtat trä, stomme i ek och furu, uppsvängt lock med lönnfack, insidan med spegel och fack mässingsbeslag, fällbar klaff med tre lådor, lådfronter med silverfolie dekorerade av växtornamentik, snedställda hörn med balusterformade dockor, klotfötter, nyckel medföljer, höjd 23, 24 x 16 cm, smärre skador och lagningar, ställvisa kompletteringar
PROVENIENS:
Stopalo
2174
2019-12-10