Kaffekanna, rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000-8 000 SEK
KAFFEKANNA, rokoko, Sverige 1700-talets andra hälft, bukig form med dekor av akantus, svärtat trähandtag, lockknopp i form av blomma, försilvrad mässing, höjd 22 cm, mynningen med lagningar
LITTERATUR:
Elsebeth Welander-Berggren: Antikt, Stockholm 1989, sidan 108, jämför avbildad kaffekanna
2180
2019-12-10