Kandelabrar, empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, empire, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, i den egyptiserande stilen, postament med emblem av växtornamentik, stående bevingad karyatid med egyptiserande huvuddok, krönt av kandelaber med uppsvängda armar, fasetterade ljuspipor, mitten med flamma, lösa manschetter, höjd 47 cm, ställvis slitage, en senare manschett
2082
2019-12-10