Kandelabrar, nygotik, sannolikt Ryssland

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, nygotik, sannolikt Ryssland, för sex ljus vardera, polerad och matterad brännförgylld brons, bas samt kolonn i skärslipad kristall med inslag av rubinrött, genombruten dekor av strävbågar och fialer, höjd 66 cm, obetydlig bristning, nagg

PROVENIENS:
Stopalo

1825 blev Nikolaus I tsar av Ryssland, han gav den skottske arkitekten Adam Menelaws, i uppdrag att skapa en gård i engelsk stil med ett cottage palace. Detta var delvis en eftergift till Alexandra Feodrovna, tidigare Charlotte av Preussen, som tyckte att hovlivets pompa och ståt var förtryckande och påträngande. Stugpalatset slutfördes 1829 och blev det permanenta sommarresidenset för tsarfamiljen. Menelaws ovanliga design utmynnade i en byggnad som är lika delar villa vid havet, det gotiska slottet och engelska bondgården, men ändå extremt elegant, med ett antal charmiga dekorativa detaljer. Genom byggnaden introducerades den nygotiska-stilen en kort period i Ryssland.

2047

2019-12-10