Kandelabrar, sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta i marmo nero, postament i carraramarmor, behängda med kedjor, stående karyatider krönta av hyende, uppsvängda ljusarmar med akantusblad, bladhölstrade ljuspipor, mittstam med kedjor krönt av plym, höjd 54 cm, smärre slitage, ena med smärre lagningar, en fotplatta kompletterad
PROVENIENS:
Tidigare i privat samling, Villagatan 13, Stockholm
2081
2019-12-10