Kandelabrar, sengustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Fredric Ludvig Rungs art, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fotplatta i marmo nero, postament i carraramarmor, behängda med kedjor, stående karyatider krönta av hyende, uppsvängda ljusarmar med akantusblad, bladhölstrade ljuspipor, mittstam med kedjor krönt av plym, höjd 54 cm, smärre slitage, ena med smärre lagningar, en fotplatta kompletterad

PROVENIENS:
Tidigare i privat samling, Villagatan 13, Stockholm

2081

2019-12-10