Karaff med propp, Ryssland 1790-tal
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
KARAFF med PROPP, Ryssland 1790-tal, sannolikt N.A. Bakhmetevs glasbruk, koboltblått glas med kallmålad dekor i guld av blommor och pastoralt sceneri med promenerande par, ägarmongram JFWP krönt av krona, höjd 26 cm, ställvis slitage, mynningen med mindre tillverkningsdefekt
LITTERATUR:
E.V. Dolgikh: Russian glass of the XVIII century. Collection of the State Museum of Ceramics and "Kuskovo Estate of the 18th Century", Moskva 1985, färgplansch 117, objekt 183, jämför karaff från Bakhmetevs Glasbruk
2203
2019-12-10