Kolonn, 1800-tal

Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal
Kolonn, 1800-tal

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

KOLONN, sengustaviansk stil, 1800-tal, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad i pärlgrått med äldre underliggande färgskikt, fyrkantig sockel med fleuronger och kymationbård, bas med lagerkrans, kannelerad kolonn med fyllningar i basen, höjd 129 cm, smärre slitage och skador, botten med obetydliga förstärkningar

LITTERATUR:
Anna Greta Wahlberg: Jean Eric Rehn, Lund 1983, sidan 51, jämför kolonn i alkoven i Gustav III:s paradsängkammare, Stockholms slott

2218

2019-12-10