Konsolbord, gustavianska
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KONSOLBORD, ett par, gustavianska av stockholmskvalitet, träskuren dekor, förgyllda med polerad guld och slagmetall, marmorerade träskivor, sarg med bandfläta, fronten med fleurong, svängt med med bandfläta och avslutande akantusblad, höjd 80, 56 x 32 cm, smärre förgyllningsskador, skivor 1800-tal
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 159, jämför hörnkonsolbord på Hellekis
2149
2019-12-10