Konsolbord, gustavianska

Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska
Konsolbord, gustavianska

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KONSOLBORD, ett par, gustavianska av stockholmskvalitet, träskuren dekor, förgyllda med polerad guld och slagmetall, marmorerade träskivor, sarg med bandfläta, fronten med fleurong, svängt med med bandfläta och avslutande akantusblad, höjd 80, 56 x 32 cm, smärre förgyllningsskador, skivor 1800-tal

LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Södermanland, del I, Malmö 1968, sidan 159, jämför hörnkonsolbord på Hellekis

2149

2019-12-10