Konsolbord, sengustavianskt
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med pärlstav och fält med porfyrimitation, hörnfleuronger, fronten med adlig rangkrona, avsmalnande kannelerade ben, undersidan med samtida märkning Beskow, skiva av carraramarmor, höjd 82, 75 x 46 cm, smärre dekorskador
2129
2019-12-10