Konsolur, Louis XV, av Jean Bacquet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

KONSOLUR, parisarbete i Louis XV, verket signerat Jean Bacquet AParis, fodral med Boulle marqueterie av sköldpadd och mässing, monteringar av brännförgylld och ciselerad brons, urtavla med dekor av tupp under baldakin, emaljerade romerska siffror, graverade arabiska minutangivelser, krönt av byst, fodralet med ymnig dekor av växtornamentik, fronten med Orfeus som musicerar för djuren, volutformade fötter i form av akantus, konsol med ansiktsmaskaroner, ankargång, hel- och halvslag, pendel medföljer, höjd 108,5 cm, slitage, renoverad, smärre kompletteringar, pendelupphängning defekt

LITTERATUR:
Christie´s, Intérieurs, Paris 25-26 januari 2012, nr 298, jämför konsolur av samma urmakare

2033

2019-12-10