Konsolur, rokoko, av Augustin Bourdillon
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
75 000-100 000 SEK
KONSOLUR, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, signerad ABourdillon Stockholm (Augustin B., urmakare i Stockholm 1761-1799), målad urtavla med arabiska och romerska siffror, timvisare med spegelmonogram G krönt av kunglig krona, fodralet med ymnig träskuren dekor av akantus, rocailler och voluter, framtagen fragmentarisk förgyllning och polykrom originalmålning av ströblomster mot blå botten, monteringar av brännförgylld brons, spindelgång, hel- och kvartsslag, dragnyckel och ej tillhörande pendel medföljer, höjd 140 cm, smärre lagningar, retuscher, delar till slagverket saknas, pendelförarmen defekt
LITTERATUR:
Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 35, avbildad
2034
2019-12-10