Krucifix, Sydeuropa troligen 15/1600-tal
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
KRUCIFIX, Sydeuropa troligen 15/1600-tal, 18 k guld och flerfärgad emalj, ornerad med rankor, Kristus med rakt utsträckta armar, vit karnation och grönt ländkläde, titulus med INRI, på korsets frånsida Adams skalle, profilerade ändknoppar, troligtvis med relikgömma, 5,5 x 4,3 cm, medföljer senare kedja, vikt 15,5 gram, emaljförluster, baksidan med hål
PROVENIENS:
Familjen Kempe/Björling
2170
2019-12-10