Ljuskrona, gustaviansk, Hagamodell
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, gustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, Hagamodell, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, knappar, margueriter och ovaler, krönt av plym, ringar sammanfogade med fönsterglasbindningar, löst hängande mittstång med plymer, ljusring med lejonmaskaroner och klot, S-formade ljusarmar med droppskålar, urnformade ljuspipor, uppsvängda spröt med girlanger, korgbotten med avslutande girlanger och pinjekotte, höjd 83, diameter 55 cm, slitage, smärre nagg, renoverad och kompletterad
2119
2019-12-10