Ljuskrona, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med klumpar, kläppar, ovaler, pärlor, stjärnor, övre delen med blåsta stamglas, stavverk, bottenplattan med obelisk, avslutande fasetterat klot, höjd 68, diameter 45 cm, nagg, smärre kompletteringar

LITTERATUR:
Eva Dyrssen: Magiskt ljus, Stockholm 2002, sidan 46, jämför ljuskrona med klumpar

2118

2019-12-10