Ljusring, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
LJUSRING, sengustavianskt stockholmsarbete, för tre ljus, brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av markiser, ovaler och piggar, takfäste med kjol, ljusring med hexagon form hängande i kedjor, mitten med skål i flussglas, botten med pinjekotte, ljushållare med lösa manschetter, höjd 83, diameter 33 cm, ställvisa nagg, skålen lagad
2021
2019-12-10