Ljusring, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LJUSRING, sengustavianskt stockholmsarbete, för tre ljus, brännförgylld mässing, behängd med olikslipade prismor i form av markiser, ovaler och piggar, takfäste med kjol, ljusring med hexagon form hängande i kedjor, mitten med skål i flussglas, botten med pinjekotte, ljushållare med lösa manschetter, höjd 83, diameter 33 cm, ställvisa nagg, skålen lagad

2021

2019-12-10