Ljusstakar, 1 par, silver, A . Zethelius, 1832
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ADOLF ZETHELIUS, ljusstakar, 1 par, silver, Stockholm 1832, rund välvd fot med akantusbårder, palmetthölstrat balusterskaft, delvis godronnerad ljuspipa, stämplade ljushattar med pärlstav stämplade 1834, höjd 28 cm, vikt ca 920 g, smärre bucklor och repor, liten buckla på skaftet
PROVENIENS
Hovtraktör Tore Wretman
2312
2019-12-10