Ljusstakar, 1 par, stockholmsarbeten i empire

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga stockholmsarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, fyrkantig fotplatta på tassfötter, roulettearbete och pärlstav, bladhölstrad pelare och ljuspipa, mynningen med repstav, lösa manschetter med pärlstav, höjd 22,5 cm, smärre bruksslitage

PROVENIENS:
Stopalo

2146

2019-12-10