Ljusstakar, 1 par, stockholmsarbeten i empire
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga stockholmsarbeten i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, fyrkantig fotplatta på tassfötter, roulettearbete och pärlstav, bladhölstrad pelare och ljuspipa, mynningen med repstav, lösa manschetter med pärlstav, höjd 22,5 cm, smärre bruksslitage
PROVENIENS:
Stopalo
2146
2019-12-10