Ljusstakar gustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, högklassiga gustavianska stockholmsarbeten, fanerad och massiv masurbjörk med brännförgyllda mässingsmonteringar i Fredric Ludvig Rungs art, fyrkantig fotplatta med blytyngd, dekor av pärlstav, kannelerade pelare med fyllningar i basen, urnformad ljuspipa med eklöv och ekollon mot pikerad botten, lösa manschetter med pärlstav, höjd 26 cm, ena med smärre torrsprickor
PROVENIENS:
Stopalo
LITTERATUR:
Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 200, jämför ljusstakar i Divanen på Gustav III:s paviljong på Haga
2001
2019-12-10